Na czym polega frezowanie CNC?
Frezowanie CNC nowoczesna i niezwykle precyzyjna forma obróbki. CNC to skrót z angielskich słów Computerized Numerical Control, oznaczających sterowanie urządzeniami numerycznymi. Frezowanie CNC jest idealne do wytwarzania skomplikowanych elementów wymagających dużej precyzji w przypadku produkcji niskonakładowej.
Jak wygląda proces frezowania?
Frezarkę CNC obsługuje wykwalifikowany operator. Praca z frezarką nie jest trudna, należy jednak doskonale znać i rozumieć kolejne etapy pracy i zależności miedzy nimi. Błąd powstały podczas pierwszego etapu może wpłynąć negatywnie na całą produkcję. Przede wszystkim potrzebny jest projekt danego elementu. Muszą go stworzyć specjaliści w odpowiednim programie graficznym. Poprawność projektu jest kluczowa, by nie dopuścić do produkcji serii wadliwych, do niczego nie przydatnych elementów. Frezarka jednak nie poradzi sobie ze „zwykłym” projektem. Aby mogła pracować, należy odpowiednio wprowadzić go do oprogramowania, które nią steruje. Dopiero, gdy na bazie projektu powstanie kompletny plan sterowania maszyną, można przystąpić do kolejnego etapu, czyli frezowania. Jak ono wygląda? Przedmiot umieszcza się w maszynie. Podczas pracy frezarki wykonuje on ruchy posuwowe i nastawcze, podczas gdy frez wykonuje względem obrabianego materiału obrotowy ruch skrawania. W efekcie pojawiają się na obrabianym elemencie różnego rodzaju rowki i inne kształty, na które maszyna została zaprogramowana.
Dlaczego frezowanie CNC jest tak popularne?
Frezowanie CNC, jak już zostało wspomniane, jest jedną z najnowocześniejszych i najdokładniejszych metod obróbki. Maszyny pracują szybko, rzetelnie i nie popełniają błędów. Nie męczą się po dłuższym czasie pracy w przeciwieństwie do człowieka. Precyzja i wysoka powtarzalność frezowania CNC sprawiają, że koszty produkcji skomplikowanych elementów są o wiele niższe, niż gdyby miały być zrobione ręcznie. Frezarki CNC używane są do obróbki różnych materiałów, nawet metalu. Podczas ich pracy powstaje mało odpadów, co jest ich kolejną zaletą, zwłaszcza jeśli chodzi o obniżanie kosztów produkcji.